Informacja Administratora

Procedura powypadkowa

Procedura  powypadkowa w szkole

Podstawa prawna:

• Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach ( Dz. U. z 2003 r. Nr 6 poz. 69 ze zm.).

1.Pracownik szkoły, który powziął wiadomość o wypadku ucznia, niezwłocznie zapewnia poszkodowanemu opiekę, w szczególności:

• wzywa pogotowie ratunkowe, korzystając z ogólnopolskiego numeru ratunkowego 112,
  • w miarę możliwości udziela poszkodowanemu pierwszej pomocy,
  • powiadamia dyrektora szkoły, a w wypadku gdy jest to niemożliwe z uwagi na udzielanie poszkodowanemu pierwszej pomocy, wzywa świadków wypadku do powiadomienia dyrektora szkoły,
  • ponieważ pozostawienie bez opieki pozostałych uczniów pozostających pod opieką nauczyciela jest niedopuszczalne, powiadamia nauczyciela sąsiedniej klasy o konieczności objęcia uczniów opieką.
  1. Dyrektor szkoły powiadomiony o wypadku nie dopuszcza do zajęć lub przerywa je, wyprowadzając uczniów z miejsca zagrożenia, jeżeli miejsce w którym są lub będą prowadzone zajęcia, może stwarzać zagrożenie dla bezpieczeństwa innych uczniów.
  2. O każdym wypadku dyrektor szkoły powiadamia:

1) rodziców poszkodowanego ucznia,

2) pracownika służby bezpieczeństwa i higieny pracy,

3) społecznego inspektora pracy,

4) organ prowadzący szkołę

1. O wypadku śmiertelnym, ciężkim i zbiorowym dyrektor szkoły zawiadamia niezwłocznie prokuratora i kuratora oświaty.
  2. O wypadku, do którego doszło w wyniku zatrucia dyrektor zawiadamia niezwłocznie Państwowego Inspektora Sanitarnego.

6.Dyrektor szkoły zabezpiecza miejsce wypadku w sposób wykluczający dopuszczenie osób niepowołanych.

1. Dyrektor szkoły powołuje zespół powypadkowy, w skład którego wchodzi: społeczny inspektor pracy i pracownik służby bezpieczeństwa i higieny pracy lub inny pracownik szkoły przeszkolony w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy ( zał.1).
  2. Zespół powypadkowy przeprowadza postępowanie powypadkowe i sporządza dokumentację powypadkową, w tym protokół powypadkowy ( zał. 2)

Zespół w szczególności:

• przesłuchuje poszkodowanego ucznia ( w obecności rodzica lub wychowawcy klasy/ pedagoga szkolnego) i sporządza protokół przesłuchania,
  • przesłuchuje świadków wypadku i sporządza protokoły przesłuchania; jeżeli świadkami są uczniowie, przesłuchanie odbywa się w obecności wychowawcy lub pedagoga szkolnego,
  • sporządza szkic lub fotografię miejsca wypadku,
  • sporządza protokół powypadkowy ( zał. 2 )
  1. Z treścią protokołu powypadkowego zaznajamia się rodziców poszkodowanego ucznia, którzy potwierdzają ten fakt podpisem w protokole.
  2. Organowi prowadzącemu i kuratorowi oświaty protokół dostarcza się na ich wniosek.
  3. Poszkodowany uczeń musi być odebrany ze szkoły przez rodzica, a dopóki rodzic się nie zgłosi, opiekę nad uczniem sprawuje nauczyciel lub pielęgniarka szkolna.
  4. Podczas przekazania ucznia rodzicowi nauczyciel dokonuje wpisu do dziennika lekcyjnego. W notatce musza się znaleźć następujące informacje:

1) imię i nazwisko rodzica odbierającego dziecko,

2) imię i nazwisko ucznia.

3) data i godzina odbioru ucznia ze szkoły,

4) informacja o powiadomieniu rodzica o stanie ucznia i szczegółach wypadku.

1. Notatkę o której mowa w ust. 12, podpisuje rodzic i nauczyciel.
  2. Jeżeli wypadek zdarzył się w czasie wyjścia, wycieczki organizowanej poza terenem szkoły, wszystkie stosowne decyzje podejmuje kierownik wycieczki i odpowiada za nie.
  3. Rejestr wypadków prowadzi dyrektor szkoły ( zał. 3)

Zarządzenie o powołaniu zespołu powypadkowego.

Protokół powypadkowy