Procedura powypadkowa
Procedura powypadkowa w szkole
Podstawa prawna:
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach ( Dz. U. z 2003 r. Nr 6 poz. 69 ze zm.).
1.Pracownik szkoły, który powziął wiadomość o wypadku ucznia, niezwłocznie zapewnia poszkodowanemu opiekę, w szczególności:
- wzywa pogotowie ratunkowe, korzystając z ogólnopolskiego numeru ratunkowego 112,
- w miarę możliwości udziela poszkodowanemu pierwszej pomocy,
- powiadamia dyrektora szkoły, a w wypadku gdy jest to niemożliwe z uwagi na udzielanie poszkodowanemu pierwszej pomocy, wzywa świadków wypadku do powiadomienia dyrektora szkoły,
- ponieważ pozostawienie bez opieki pozostałych uczniów pozostających pod opieką nauczyciela jest niedopuszczalne, powiadamia nauczyciela sąsiedniej klasy o konieczności objęcia uczniów opieką.
- Dyrektor szkoły powiadomiony o wypadku nie dopuszcza do zajęć lub przerywa je, wyprowadzając uczniów z miejsca zagrożenia, jeżeli miejsce w którym są lub będą prowadzone zajęcia, może stwarzać zagrożenie dla bezpieczeństwa innych uczniów.
- O każdym wypadku dyrektor szkoły powiadamia:
1) rodziców poszkodowanego ucznia,
2) pracownika służby bezpieczeństwa i higieny pracy,
3) społecznego inspektora pracy,
4) organ prowadzący szkołę
- O wypadku śmiertelnym, ciężkim i zbiorowym dyrektor szkoły zawiadamia niezwłocznie prokuratora i kuratora oświaty.
- O wypadku, do którego doszło w wyniku zatrucia dyrektor zawiadamia niezwłocznie Państwowego Inspektora Sanitarnego.
6.Dyrektor szkoły zabezpiecza miejsce wypadku w sposób wykluczający dopuszczenie osób niepowołanych.
- Dyrektor szkoły powołuje zespół powypadkowy, w skład którego wchodzi: społeczny inspektor pracy i pracownik służby bezpieczeństwa i higieny pracy lub inny pracownik szkoły przeszkolony w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy ( zał.1).
- Zespół powypadkowy przeprowadza postępowanie powypadkowe i sporządza dokumentację powypadkową, w tym protokół powypadkowy ( zał. 2)
Zespół w szczególności:
- przesłuchuje poszkodowanego ucznia ( w obecności rodzica lub wychowawcy klasy/ pedagoga szkolnego) i sporządza protokół przesłuchania,
- przesłuchuje świadków wypadku i sporządza protokoły przesłuchania; jeżeli świadkami są uczniowie, przesłuchanie odbywa się w obecności wychowawcy lub pedagoga szkolnego,
- sporządza szkic lub fotografię miejsca wypadku,
- sporządza protokół powypadkowy ( zał. 2 )
- Z treścią protokołu powypadkowego zaznajamia się rodziców poszkodowanego ucznia, którzy potwierdzają ten fakt podpisem w protokole.
- Organowi prowadzącemu i kuratorowi oświaty protokół dostarcza się na ich wniosek.
- Poszkodowany uczeń musi być odebrany ze szkoły przez rodzica, a dopóki rodzic się nie zgłosi, opiekę nad uczniem sprawuje nauczyciel lub pielęgniarka szkolna.
- Podczas przekazania ucznia rodzicowi nauczyciel dokonuje wpisu do dziennika lekcyjnego. W notatce musza się znaleźć następujące informacje:
1) imię i nazwisko rodzica odbierającego dziecko,
2) imię i nazwisko ucznia.
3) data i godzina odbioru ucznia ze szkoły,
4) informacja o powiadomieniu rodzica o stanie ucznia i szczegółach wypadku.
- Notatkę o której mowa w ust. 12, podpisuje rodzic i nauczyciel.
- Jeżeli wypadek zdarzył się w czasie wyjścia, wycieczki organizowanej poza terenem szkoły, wszystkie stosowne decyzje podejmuje kierownik wycieczki i odpowiada za nie.
- Rejestr wypadków prowadzi dyrektor szkoły ( zał. 3)
Załącznik nr 1
Zarządzenie o powołaniu zespołu powypadkowego. [.docx, 20.14 kB]
Załącznik nr 2
Protokół powypadkowy [.docx, 20.34 kB]